Tasarruf etmek ve para biriktirmek konusunda pek iyi olmadığınızı düşünüyorsanız bu paylaşım tam sizler için. Hiç zorlanmadan ayda 200TL kadar tasarruf edebilirsiniz. Şimdi düşündüğümüzde bir çok gelir problemi yaşayan aile ve birey mevcut. Sadece gelir kaynaklarının yetersizliği değil aynı zamanda para kazanabilmek gibi para saklayabilmek de oldukça önemli bir konudur. Ayda 200TL fazla kazanmak kulağa daha çekici gelir fakat ayda 200TL tasarruf etmek daha az çekicidir. Bunun sebebi birisinde doğrudan para geldiğini hissederiz. Diğerinde ise fasa fiso hikayeler olduğunu ve ufak tefek tasarrufların birden cebinize girmediği için gereksiz olduğunu hissedersiniz.

Daha çok sahip olmak değil, daha az ihtiyaç duymak.

Bunu yazmamın sebebi “yeterince kazanmıyoruz tasarruf gereksiz, bize daha çok nakit para gerekli” diyenler düşünsünler :).

Konumuza başlamadan önce az bilinen konulardan, bilinenlere doğru listelediğimi bildirmek isterim. Sizler için en iyi olanları hesaplayarak uzunca bir paylaşım yapmak istedim…

6 maddede 200TL tasarruf edin
6 maddede 200TL tasarruf edin

Nasıl Tasarruf Edilir? Nasıl Para Biriktirebilirim?

Nasıl tasarruf edebilirim, nasıl para biriktirebilirim? Diye soruyorsanız tasarrufun ve para biriktirmenin sadece harcamaları kısmaktan ve bozukları kenara atmaktan ibaret olmadığını sizlere öğretmek için buradayız… Bu paylaşımda okuyacaklarınızın hayatınıza bir etkisi olmayacak fakat havadan ayda 200TL’ye kadar para kazanabileceksiniz. Kazanabileceksiniz dedim çünkü; biriktirebileceksiniz diyince ciddiye alınmıyor. Ailemiz ve kendimiz için geleceğe yatırım yapmak ve daha iyi bir hayat yaşamak için para biriktiririz. Birikimlerimizi kontrol dahi etmeyiz ve günü geldiğinde o kumbaramızı açtığımızda içerisinde yüzlerce lira buluruz :).

Ama artık bir aile boyutuna ulaştığınızda sadece biriktirmek değil tasarruf etmek ve hem anlık hem de geleceğe dönük plan yapmak zorundasınızdır. Çekirdek bir ailenin bile aylık yüzlerce lira elektrik, su doğalgaz faturası ödediğini düşünürsek sizlere alttaki maddelerde anlatacaklarımız oldukça iyi kazanç sağlayacaktır.

Madde Madde Para Biriktirmek, Yatırım Yapmak ve Tasarruf Etmek

paranı bölme, biriktir ve tasarruf et
paranı bölme, biriktir ve tasarruf et

1) Tasarruf ve Biriktirme İçin Paranı Bölme!

Paranızı biriktirmek ve tasarruf etmek istiyorsanız hayatınızda muhtemelen hiç bir fark yaratmayacak bir konuya değinelim. Paranızı bölmemek…

Hepimiz bütçe hesabı yaparken muhtemelen paramızı bölmüşüzdür ve bir bütün olarak değerlendirmeyiz. Örneğin 50TL paramız var ve bunu 10TL yol parası, 40TL akşam yemeği olarak böleriz. Bu bir örnek tabi ki fakat buna daha geniş ölçeklerden şahit oluruz. Paramızı farklı kategorilere böler ve o kategorilere göre harcama yaparız. Bunu çoğu zaman iyi olarak algılasak da bu bir yanlıştır. Paramızı bir bütün olarak değerlendirmeliyiz ve paramızın bir kısmına bir atıfta bulunmamalıyız. Bu düşünce bizi o parayı harcama konusunda tetikler ve o akşam evde yemek olsa bile akşam yemeği için ayırdım zaten gidecek bir para diye düşünerek o parayı harcama eğiliminde bulunuruz. Para biriktirmek ve bütçenizde tasarruf yapmak istiyorsanız paranızı bir bütün olarak değerlendirin.

2) Nakit Olarak Ödeme Yapın, Kartla Değil!

Diyelim ki akşam yemeğine çıktık ve bir güzel yemeğimizi yedik artık hesap kısmına gelelim ve konumuza devam edelim. Bu aşamada artık ödeme yapmanız gerekiyor ve muhtemelen hepimiz kredi kartı, banka kartı gibi kartlar ile geziyoruz ve yanımızda nakit taşıma riskini ortadan kaldırıyoruz. Bizim konumuz da tasarruf etmek, para biriktirmek olduğu için bu yöntemi inkar etmesek de nakit ile ödemenin önemine değinmemiz gerekiyor…

Nakit ile ödemek sizlere para verdiğinizi ve ödeme yaptığınızı hatırlatma konusunda kredi ya da banka kartlarına göre daha baskındır. Kart sisteminde o an harcadığınız parayı fiziksel olarak görmediğiniz için daha çok harcama eğiliminde olursunuz ve harcadığınızı biliyorsunuz fakat bilinç altınızda bir kayıp yaşamıyorsunuz. Bu noktada elden nakit olarak para ile ödeme yapmak sizin bütçenize zamanla siz fark etmeden büyük bir gelir sağlayacaktır. Hatta sizlere çok daha iyi bir maddeyi tam bir sonraki başlıkta veriyoruz, o maddeyi de gerçekleştirin ve nakit ödeme yapmayı unutmayın!

nakit ödeme yapın
nakit ödeme yapın

3) Paranızı Çift Sayılar ile Saklayın, Tasarruf Edin!

Para harcama konusuna nakit olmasının etkisine değindikten sonra hemen onu ilgilendiren çifterli saklama planından bahsedeyim. Bu konuda önceden bahsettiğimiz gibi paramızı bölmüyoruz ve çift sayı olarak saklıyoruz…

Hemen bir örnekle açıklayalım: Örneğin 1367TL paramız var ve hem biriktirmek hem de bilinçsel bir tasarrufa gitmek istiyoruz, ne yapmalıyız? Hemen anlatalım, paramızın 1360TL’sini cebimize koyabiliriz geriye kalan 7TL’yi bir kumbarada saklayabilirsiniz. Böylelikle hem para biriktirmiş olursunuz hem de 1360TL’yi harcamak 1367TL’yi harcamaktan bilinçsel olarak daha zor olacaktır. Tıpkı 399TL’ye telefon almanın 400TL’ye almaktan daha kolay olması gibi.

Şimdiye kadar bahsettiğimiz her şey sizlere gözle görülür bir gelir sağlamasa da zamanla hayatınıza etki edebilecek ve yüksek tasarruflar sağlayacak konulardı. Bizler Mutlu Haftalar olarak hayata yatırım yapmayı seviyoruz ve yorgun bir bedenin doğru yatırım yapamayacağına eminiz. Daha enerjik olmak için seni kısa bir reklam ile halsizlik ve yorgunluğa en etkili 4 çözüm başlıklı konumuzu okumaya davet ediyoruz. Bilgilendirmemizi de yaptığımıza göre ana konumuz olan para kazanmak, tasarruf etmek, para biriktirmek başlıklarına dönebiliriz.

4) Doğru Pazarlık Yapmayı Öğrenin! Para Kazanın

pazarlık yaparak para kazanmak ve nasıl tasarruf edilir
pazarlık yaparak para kazanmak ve nasıl tasarruf edilir

Tasarruf etmek ve para biriktirmekten bahsederken sizlere tabii ki yanlış pazarlık yaptığınızı söylemem gerekiyor. Bir satıcıdan 40TL’ye aldığınız üründe 10TL indirim yaptırdığınızda ürünü 30TL’ye alırsınız ve 10TL kâr elde edersiniz. Bu kârlı bir alışveriş haklısınız fakat; aynı kârı alabileceğiniz büyük alışverişlerde örneğin 2000TL’lik bir harcamada 10TL sizi mutlu etmez. Bu yanlıştır çünkü 1990TL’ye anlaşabilirseniz, 10TL kâr sağlarsınız.

Şimdi anladınız mı? İki alışverişten toplam 10+10=20TL kazandınız ve ilkinde 10TL indirim almanız zorken ikinci büyük alışverişte tıpkı satıcı da sizin gibi o 10TL’yi önemsemeyeceği için çok daha kolay 10TL indirim alabilirsiniz. Böylelikle bütçenize kolay yoldan 20TL daha eklediniz hem de hiç uğraşmadınız. Alışveriş anında düşük bir indirim yaptığınızı düşündünüz fakat alışverişten sonraki hayatınızda 10TL kazançlısınız…

5) İnternet Alışverişinde Net Ol: Artan Fiyat Seçme!

Bu maddemizde çok ufak bir hile ile internetten e-ticaret ile alışverişinizi nasıl daha pahalıya kapattıklarını anlatıyoruz ve kazançlı çıkıyoruz! İnternetten neredeyse hepimiz lazım olduğunda alışveriş yapmışızdır ve bazen örneğin; ayakkabı satın almak istediğimizde fiyatını artan olarak seçip sırayla bakmaya başlarız. Bu arada artan fiyatı bilmiyorsanız önce en ucuz ürünü sırayla daha pahalıya giden ürünleri görmenizi sağlayan seçenek anlamına geliyor, hatırlatalım işimize yarayacak.

Örnek vermiştik ayakkabı satın alıyorduk ve tasarruf etmek, para kazanmak, birikim yapmak istiyorduk. Bunun için örneğin 100TL bütçeniz var ise kesin bir bütçe ile 80-100TL arasına bakarak alışveriş yapmanız size kazanç sağlayacaktır. Artan fiyat seçerek belki daha ucuz ürünlere yönelebilirsiniz fakat 100-max sınırını seçmezseniz muhtemelen 108.99TL’lik ayakkabıya bakarken hatta daha da ilerleyip 129.99TL’lik ayakkabıya bakarken kendinizi bulabilirsiniz. Bu pazarlama sektörünün bir hilesidir ve “yav 100TL vermişim 20TL daha versem ne olacak ?” demenizi sağlar ve 100TL bütçeniz ile 129.99TL’lik ayakkabıyı almak istemenizi, 20TL fazla ödedim diye düşünürken de 30TL’den 1 kuruş az ödemenizi sağlar. Mutlu Haftalar takipçileri paranın da mutlulukla az çok ilgisi olduğunu bilir ve oyunlara gelmez… Kül yutmayız. Devam edelim.

birikim ve tasarruf için bütçenizde net olun
birikim ve tasarruf için bütçenizde net olun

6) Sezon Sonu Ürünleri ile Tasarruf Edebilirsiniz

Paranızı doğru biriktirmenin ve hatta doğru harcamanın bir diğer yöntemi de yazın kışlık alışverişinizi, kışın ise yazlık alışverişinizi yapmanız olabilir… Bir çok marka sizlere ürünü yüksek fiyattan satışa sunar ve alım oranı azaldığında fiyatı yarısından daha aza çekerler. Mesela ben 80TL olan bir ayakkabıyı 20TL’ye satın almıştım.

Bir ürüne 4 katı fazla ödemeyi neden kabul edelim öyle değil mi? Ürün aynı ürün, kalite aynı kalite. Sadece biraz geç alıyoruz diye moda bize geri kalmış hissi yaşatmaya yönelik çalışıyor. Bu söylediğim yöntem ile aylık alışverişinizi yarı yarıya düşürebilirsiniz. Aynı zamanda ufak bir ek olarak vereyim: Giyeceğiniz ya da kullanacağınız ürüne ne kadar ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Senede 2 kez giyebileceğiniz bir gömlek için 400TL ödemek ve 2 sene sonra eskitmek pek mantıklı olmayacaktır.

7) Klasik Bir Tasarruf ve Birikim Maddesi Fakat: Bağımlılıklarınızı Azaltın!

Azaltmak konusunda çoğu kişi yeterince verimli davranamıyor çünkü oldukça zor ve klişe bir madde bu. Fakat benim sizlere önerim sadece sigaradan olsun. Günde 1 paket sigara içtiğinizi var sayıyorum ve ortalama bir sigara fiyatını 10TL olarak alıyorum.

Burada günde 20 sigara yani 1 paket içmek yerine sadece 1 tane azaltarak 19 sigara içmeniz konusunda size teşvikte bulunacağım. Günde sadece 1 sigara saklayarak 50 kuruş ve ayda 15TL kazanabilirsiniz. Gözünüze az geliyor fakat kaybınız da bir o kadar az. O bir sigarayı her gün bir kutuya koyarak başlayın ve 2 ay sonunda 3 paket sigara kârınız olsun.

7 maddede dev tasarruf ve birikim planı yapmak
7 maddede dev tasarruf ve birikim planı yapmak

Nasıl Birikim Yaparım, Tasarruf ve Kazanç Sağlarım?

Bu gün Mutlu Haftalar olarak sizlerin uzun vadede hayatlarınıza bir çok maddi imkan sağladığımız düşüncesi ile mutlu bir yazı olan 7 maddede bütçenize dev tasarruf ve birikim başlıklı yazımızı paylaştık. Umarım faydalı olabilmişizdir. Yorum yaparak ve paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz. Mutlu ve bol kazançlı haftalar dileriz…