Halsiz ve yorgun hissediyorum, ne iyi gelir? diyorsanız; muhtemelen hayat enerjiniz son zamanlarda bir hayli düşük ve kendinize yeni yollar arıyorsunuz gelin hayat enerjinizi bir hayli yükseltelim! Mutlu haftalar, sizlerin daha iyi hissetmenizi sağlamak için var olduğu gibi hayat ve yaşam enerjinizi artırmak ve daha iyi hissetmenizi sağlamak için yardımcı olabilir…

Konu başlıkları:

Hayatta daha başarılı, daha dinamik ve etkin olabilmek için çoğu zaman bir motivasyona ya da içsel enerjiye ihtiyaç duyarız. İçsel enerjimizi, gücümüzü ve motivasyonumuzu toplamak için çevre yorumlarına, müziklere, filmlere, aktivitelere ve hatta kitaplar bizlere yardımcı olabilir. Bu gün: “halsizliği nasıl yeneriz?“, “yorgun hissediyorum ne iyi gelir?“, “sürekli uyku hali nasıl aşılır“, “halsizlik neden olur” gibi önemli ve hayati risk taşıyan konuları ele alıyoruz ve en etkili halsizlik ve yorgunluk yenme yöntemlerini sizlerle paylaşıyoruz. Biraz iddaalı mı oldu? Bizce değil hemen başlıklarla birlikte inceleyelim…

yorgunluk ve halsizliğe ne iyi gelir
yorgunluk ve halsizliğe ne iyi gelir

1) Halsizlik ve Yorgunluğun EN Önemli Sebebi! BESLENME

Şaşıracağınız üzere halsizlik ve yorgunluk üzerine paylaştığımız yazıya öncelikle beslenme üzerinden girmiş olmam “ne yersen osun” sözünün önemini ve yorgunluğa halsizliğe en iyi gelen şeyin beslenme olduğunun önemini vurgulamak içindi. Unutmamalısınız hücrelerimiz gün içerisinde sürekli ölmekte, yeniden doğmakta ve enerji harcamaktadır. Tüm hücrelerimize ortak olarak tek bir kan dolaşımı ve yediğiniz besinler ulaşmakta. Yani anlayacağınız üzere daha mutlu, enerjik olmak, halsiz hissetmemek ve yorgunluğu yenmek için beslenmenize dikkat etmelisiniz…

Halsizlik ve Yorgunluğu Yenmek için Nasıl Beslenmeliyiz?

Öncelikle bir hastalığınız var ise kesinlikle doktorunuza danışarak beslenme planı oluşturmalısınız. Hayat enerjinizi kesin olarak artıracak ve sizi daha enerjik yapacak beslenme konusuna girelim…

Güçlü ve Sağlıklı Yağ Kaynakları Yorgunluğu Alır

Güçlü ve sağlıklık yağlar yemek gün içerisinde ihtiyacınız olan kalorinin büyük bir kısmını yağlardan karşılamanızı sağlamak demektir ve bu doğru olan beslenme alışkanlığıdır. Daha enerjik olabilmek için gerçek yağ kaynaklarını tüketmeli, yağlar kilo aldırır gibi düşüncelerden korkmamalı ve kendiniz için yağ tüketmelisiniz. Tabii ki tıpta her şey dozdur. Günlük olarak belirli miktarları aşmayarak hem daha sağlıklık hem daha enerjik olabilirsiniz.

Protein Hayatın Yapıtaşı, Beslenmenizden Eksik Etmeyin!

Daha enerjik olmaktan ve beslenmeden bahsediyorsak hayatın ve canlılığın yapıtaşı olan proteinlerin sofranızdan eksik olmaması gerektiğini bilmelisiniz. Gün içerisinde daha güçlü hissetmeniz garanti.

Karbonhidratları Daha Az Tüketin, Yorgunluk ve Halsizlik Kalmaz!

Karbonhidrat ağırlıklı besleniyorsanız ve gün içerisinde bol bol ekmek, makarna, buğday, pirinç ve tahıl ürünlerini tüketiyorsanız eyvah! Sizi hem hasta yapabilecek hem de yorgunluğa sebep olabilecek bir beslenme alışkanlığı sergiliyorsunuz. Hayatınızdan yavaş yavaş ekmeği ve karbonhidratı azaltarak yorgunluk ve halsizliğe elveda diyebilirsiniz. Çok karbonhidrat tüketiyorum doyamıyorum ne yapmalıyım? Diyorsanız; un kadar inceltilmiş karbonhidratlardan oluşan besinler yerine (ekmek vb.), buğdayı ham olarak pişirip yemeniz sizin için daha iyidir.

Türk Kahvesi Yorgunluğa ve Halsizliğe Birebir!

Türk kahvesi içerek gün içerisinde yorgunluğunuzu, halsizliğinizi ve bitkin hissetme durumunuzu oldukça azaltabilirsiniz. Hatta at koşturacak duruma gelebilirsiniz. Türk kahvesi içerisinde bulunan kafein ve bir çok bileşik sayesinde zinde hissetmenize fayda sağlayacak önemli bir içkidir.

enerjik ve zinde hissetmek için beslenme
enerjik ve zinde hissetmek için beslenme

2) Yorgunluk ve Halsizliğinin Sebebi Yetersiz Uyku Olabilir!

Bir çok inanışın aksine insanların gün içerisinde 6 saat, 7 saat ve 8 saat uyumaları falan gerekmiyor… Bilmeliyiz ki tüm insanlar gün içerisinde aynı işleri yapmıyor ve aynı durumlarda bulunmuyor, bu sebepten sizlere şu kadar uyumanız gerekiyor demek genele uydurmaktır ve iyi hissetmenize engel olabilir. Hatta zaman içerisinde 6 saat uyumak yeterlidir diyenler bile var. Bu tarz düşünceler yanlıştır ve her insan kendisine göre bir uyku planı hazırlayarak uyumalıdır. Beslenme genel olarak en büyük problemlerden birisi çünkü neredeyse herkes yanlış biliyor fakat uyku en genel problem olabilir.

Bir Gün Uyumayı Deneyin ve Farkı Hissedin!

Bir gün kendinizi alarmlar ve başka etkenler olmadan uyumaya bırakın ve o gün alışılmışın dışında istediğiniz kadar uyuyun. Tabii ki uyandıktan sonra uyumaya zorlamayın, bu sizi halsizliğe iter. Yeterince uyuduktan sonra kendinizi değerlendirin ve doğru uyuma planını oluşturun. Farkı hissedeceksiniz!

uyku ve yorgunluk ilişkisi
uyku ve yorgunluk ilişkisi

3) Yorgunluk ve Halsizlik Sporla Yenilir

Madde 3’e gelmiş bulunuyoruz… Yorgunluk ve halsizliği yenmek için en önemli etkenlerden bir tanesi de spor yapmaktır. Hareketli olmak sizin daha zinde hissetmenize ve beslenmenizi hatta uykunuzu düzenlemenizde yardımcı olabilir. Bu kadar enerjiden bahsetmişken yürüyüş yapmak, spor yapmak gibi aktivitelerin enerjimize olumlu artışından bahsetmezsek olmaz. Spor yaparak hem fazladan kilolarınızdan, yağlarınızdan kurtulabilir hem de daha sağlıklı ve mutlu olabilirsiniz.

Spor Yapmak Yağlarınızı, Yorgunluğunuzu ve Halsizliğinizi Söker Alır…

Vücudunuzda sürekli olarak fazladan kilo taşımak sizi çok daha enerjisiz ve bitkin kılacaktır. Siz de halsizliğe ne iyi gelir, halsizlik neden olur, halsizlik ve yorgunluk gibi aramalar yapıyorsanız vücudunuzda bulunan fazla yağlardan dolayı olabilir, bir an önce spora başlayabilirsiniz!

spor yaparak halsizliği ve yorgunluğu yenin
spor yaparak halsizliği ve yorgunluğu yenin

4) Stresi ve Zaman Baskısını Hayatınızdan Çıkarın!

Halsizlik nasıl yenilir, sürekli uyku haliyle nasıl başa çıkabilirim, yorgun hissediyorum ne yapmalıyım? Tanıdık geldi mi? Öyle ise zaman baskısını ve stresi hayatınızdan çıkarmanız gerekiyor.

Sizin üzerinizde stres yapan dertlerinizi hayatınızdan çıkarın. Örneğin gelecek kaygısı, sınav stresi ve size stres yaptırabilen arkadaşlar hayatınızın geri kalanının daha bitkin olmasını sağlayabilir. Hayatınızdan stresi azalttığınızda geri kalanı için daha çok hayat enerjisi bulabilirsiniz. Doğru olan da budur.

Zaman Baskısını Hayatınızdan Çıkarın!

Sürekli bir yerlere yetişme zorunluluğunda hissediyorsanız biraz probleminiz var demektir ki bu da sizi daha yorgun, halsiz kılabilir. Gününüzü daha planlı hale getirerek zaman baskısını oldukça azaltabilir ve yorgunluğa halsizliğe sebepsiz kapılmazsınız.

stres zaman baskısı ve yorgunluk halsizlik bitkinlik
stres zaman baskısı ve yorgunluk halsizlik bitkinlik

Yorgunluğumu Nasıl Yenerim? Halsizliğe Ne İyi Gelir? En Sade Çözüm: Enerji Verici Müzikler

Çok klasik fakat yorgunluğa ve bitkinliğe en kısa zamanda etki edebilen çözüm kesinlikle enerji veren müzikler olabilir. Kendi tarzınıza uygun enerji verebilen ve sizi motive edebilen müzikleri dinleyerek anlık gazlama dediğimiz etkiyi yaşayabilir ve çok daha mutlu hissedebilirsiniz. Mutlu Haftalar’ın amacı da bu değil mi? Sizi daha mutlu hissettirmek.

Unutmamalısınız ki yorgunluk, halsizlik ve enerjisizlik mutsuzlukla da bağlantılıdır. Daha mutlu olabilmek için enerjik olmalısınız ve bu sayede “halsizliği nasıl yeneriz?“, “yorgun hissediyorum ne iyi gelir?“, “sürekli uyku hali nasıl aşılır“, “halsizlik neden olur” gibi aramalar yapmak zorunda kalmazsınız.

Bu gün sizlere halsiz, yorgun hissediyorum ne iyi gelir?, halsizlik ve yorgunluğa en Etkili 4 çözüm başlıklı yazımızı paylaştık ve yorumlarda geri dönüşünüzü bekliyoruz. Daha mutlu hissetmek için takipte kalın…