Nasıl mutlu olunur? Mutlu olmak için ne yapmalıyım gibi aramalar yapıyorsan, muhtemelen senin şuan yardıma ihtiyacın var ve doğru adres tabii ki Mutlu Haftalar. Tüm insanlar doğuştan mutlu olmayı bilirler ve ufak şeylerle mutlu olma huyları vardır. Fakat bazı günlerde, belki de bazı haftalarda ve aylarda yeterince mutlu olamayız. Ne yapacağımızı tam olarak bilemeyiz, enerjimiz düşüktür, kendimizi iyi hissetmeyiz ve zor zamanlar geçiriyoruz diye düşünürüz. Haklısınız oldukça kötü şeyler yaşıyorsunuz buna eminiz fakat ne yapmak gerek? Nasıl daha mutlu olabilirsiniz? Şimdi diyebilirsiniz mutlu değiliz ki daha mutlu olalım. Olsun okumaya devam sizler için bir çok mutlu edici aktivite önerilerinde bulunacağız ve mutsuzluğun kaynağına ineceğiz.

Fakat mutsuzluğun kaynağına inmeden önce yukarıda söylediğim gibi kendinizi enerjisiz hissedebilirsiniz ve daha iyi hissetmek için önceki yazımızı yani “halsizlik ve yorgunluğa en etkili 4 çözüm” başlıklı yazımızı üzerine tıklayarak okuyabilirsiniz.

Konu başlıkları:

mutlu olmak için ne yapmalıyız
mutlu olmak için ne yapmalıyız

Mutlu Olmak İçin Ne Yapmalıyız?

Sen de mutlu olmak için ne yapmalıyım diye soranlar arasına hoş geldin. Merak etme yalnız değiliz ve aramızda bir çok üyemiz de mevcut. Tabii ki Mutlu Haftalar ile daha mutlu hissetmek için takipteler… Şakayı bir tarafa bırakalım ve mutlu olmak için ne yapmalıyız? Sorusunun cevabına odaklanalım.

Bilmelisin ki mutluluk herkes için farklı kaynaklardan geliyor fakat etkisi neredeyse aynı. Bazılarımızın mutlu olması için büyük sebepler gerekmezken, bazısını da mutlu etmek oldukça zordur. Depresyon gibi durumlarda mutluluğumuz düşebilir ve kendimizi kötü hissetmemiz bundandır. O zaman başlıklar halinde nasıl mutlu olabiliriz bunlara bakalım…

Mutlu Olmak İçin Doğru Beslen!

Burada beslenmekten bahsediyoruz fakat reklamlarda gördüğünüz gibi çikolata yiyerek mutlu olamazsınız ve hatta sizi mutsuzluğa sürükler. Doğru beslenmek hayatta her zaman karşımıza çıkacak ve mutluluğumuza dair engel oluşturabilecek. Doğru beslenmekten kastımız burada “çikolata yemek mutluluğu artırır” demek değildir. Bu muhtemelen çikolata satışlarını fırlatması için planlanmış bir algı. Mutluluk hormonunun yarısından fazlası bağırsakta salgılanır. Biz mutluluğu beyinde sanıyorduk fakat bağırsaklarımız bizi düşünüyor öyle değil mi :).

Bağırsaklarımızdaki probiyotik bakteriler sayesinde mutluluk hormonunun büyük bir kısmı burada salgılanmaktadır. Yani mutluluğa giden yol mideden geçiyor! Daha sağlıklı beslenmek sizi daha mutlu ve enerjik kılar. Bol bol doğal ev turşusu, ev yoğurdu ve ev sirkesi tüketerek bağırsaklarınızdaki probiyotik bakterileri artırabilir ve mutlu olmanız için daha çok üretim yaptırabilirsiniz. Resmen mutluluğun hilesi öyle değil mi? Aynı zamanda soğan ve sarımsak gibi prebiyotik besinler de bu bakterileri beslemekte ve çoğalmalarına olanak sağlamaktadır. Mutlu olmak beslenmekten geçer unutmayın, ciddi bir konu!

mutluluk mideden geçer
mutluluk mideden geçer

Mutlu Olamıyorsan Kendine Zaman Ayır

Ben neden mutlu değilim, neden mutlu olamıyorum diye kendine sor fakat bununla zaman kaybetme. Kendine biraz zaman ayır. Kendine bakım yap, daha şık ol, daha güzel görün. Ayırmanı istediğimiz zaman sadece bunlardan ibaret değil tabii ki. Arkadaşlarınla yapacağın hoş bir sohbet ya da yalnız başına çıkacağın bir doğa yürüyüşü seni mutlu etmeye yeter.

Bazen başkalarına zaman ayırmaktan, işlerden başımızı kaldıramamaktan ya da stresli durumlardan dolayı kendimize yeterince zaman ayıramayız ve bu mutluluğumuzu olumsuz etkilemektedir. İyi olmak mutlu olmak istiyorsan kendine yeterince zaman ayırmalısın ve sadece bir parkta oturarak ya da balkondan yoldaki arabaları izleyerek bile kendini mutlu etmeyi öğrenmelisin. Mutluluk bulaşıcıdır unutma.

Tabii ki mutlu olmak için film izleyebilir ya da müzik dinleyebilirsin fakat bunlar genelde geçici olarak zihnini başka yere odaklamanı sağlar ve odaklanma yok olduğunda zihninin bir köşesinde mutsuzluk, dertlerin ve stres bir tarafta bekliyor olacaktır. En güzeli kendi kendine kalmak ve düşünmek olabilir. Düşünerek her şeyi yoluna koyabilirsin kankacım bu bir gerçek.

kendine zaman ayır ve mutlu ol
kendine zaman ayır ve mutlu ol

Probleminin En İyi Çözümü Uyku Olabilir

Mutsuz olduğundan eminiz fakat neden mutsuz olduğunu bilmiyoruz. Bunu sadece sen biliyorsun. Tabii ki yorum yaparsan ve anlatırsan ayrı konu. Asıl meseleye geldik ki bu da eğer mutsuzluğunun bir sebebi var ise örneğin bu ayrılık olabilir, aşk acısı olabilir ya da söylemek istemediğimiz daha başka sebepleri olabilir bu tür sebeplerin en iyi çözümü uykudur.

Uyuyoruz ama her şey geçecek mi? Yarın tekrar mutsuz uyanacağız, bize kalıcı çözümler lazım diyorsan şunu bilmelisin ki; bizler uyurken beynimiz kendini default eder. Hatta default nedir anlatmadan önce şunu da bilmelisin ki günlük beyin aktivitemizin yaklaşık %70i, kendini default etmek üzerine çalışır. Peki default nedir? Bu kısaca beynin sorunlarını çözmek için dertsiz olduğu haline geri gelmeye çalışması eylemidir. Alttaki başlıkta inceleyeceğiz ve detaylı olarak anlatacağız sen yine de uykuyu küçük görme…

uyku ile nasıl mutlu olabilirim
uyku ile nasıl mutlu olabilirim

Beynimiz Mutlu Olmak İçin Uykuyu Kullanır!

Uykuyu kullanmaktan kastımız şu ki; gün içerisinde bizi mutsuz edecek bir olay yaşarsak örneğin bir arkadaşımızla kavga ettik, her zaman şunu yapsaydım keşke diye düşünür ve kendimizi mutsuz ederiz. İşte beynimiz tam olarak uykuda şunu bunu yapalım faslını geçiyor ve olayı kendisi inceliyor, araştırıyor ve sonlandırıyor. Sonlandırması demek mutsuzluğumuzun kaynağının yok edilmesi demek.

Travma, üzüntü gibi durumlardan hemen sonra uyumak atlatmanın en iyi yolu olabilir…

Mutlu Olmak İçin Arkadaşlarınla ve Sevdiklerinle Zaman Geçir

Çoğunlukla geçicidir fakat düzenli olarak arkadaşlarınızla ya da sevdiklerinizle zaman geçirmeniz mutsuzluğunuzun üstünü zamanla örter ve mutlu olmayı alışkanlık haline getirmenizi sağlar.

Aşk acısı gibi olaylar yaşarken arkadaşlarınızın rolü büyük. Bu konuda detay vermemiz gerekirse arkadaşlarınızla dertleşmek yerine eğlenceli aktiviteler yapmanız daha iyi olacaktır. Hatırlamak sizi üzebilir.

arkadaşlarınızla zaman geçirmek sizi mutlu eder
arkadaşlarınızla zaman geçirmek sizi mutlu eder

Sorunlarınızın Üzerine Gitmek ve Çözmek İyi Bir Yol

Muhtemelen mutsuz olmanız için bir sorun, bir sebep bulunuyor. Bunun üzerine gitmek ve sorunu çözmeye çalışmak iyi bir yol olabilir. Sorunu kaynağından yok edebilirseniz, mutsuz olmanız için bir sebep kalmaz. Daha sonra Mutlu Haftalar’a girip daha mutlu olmak için arama yapabilirsiniz.

Bu yazımızda nasıl mutlu olunur? Mutlu olmanın yolları nelerdir? gibi başlıkları inceledik ve bir kaç çözüm üretmeye çalıştık. Yorumlarınızla sayfayı şenlendirebilir ve Mutlu Haftaları takip ederek taçlandırabilirsiniz. Mutlu ve sağlıcakla kalın.