Takıntıların mı var? Kurtulmak istiyorsun ve ne yapacağını bilmiyorsun. Öyleyse bir kaç kolay adımda takıntılarından kurtulmanın yollarına bakalım. Bir şeyi, bir kişiyi ya da bir olayı takıntı haline getirmek günümüzün kalitesini oldukça düşürebilir ve mahvedebilir. Birisini takıntı haline getirmeye bazen AŞK denebilirken bazen de bir problem olabilir. Tabii bir de olayları takıntı haline getirmek var, bir çok takıntı mevcut olabilir. İnternette takıntılardan kurtulmak için dua arayan kişilerin sayısı bile bir hayli fazla…

Konu başlıkları:

Takıntılardan Kurtulmak Sizi Rahatlatır

Takıntılarınızdan kurtulmanız demek rahatlamanız ve hayatta daha olumlu olmanız demek olabilir. Tabi ki bu bazı takıntılar hariç :); mesela başarılı olmak konusunda takıntılı olabilirsiniz, mutlu olmak konusunda takıntılı olabilirsiniz bunlar sizi büyük ihtimalle daha iyi noktalara taşıyabilir.

takıntılarından kurtulabilirsin
takıntılarından kurtulabilirsin

Bazı takıntılar örneğin düzenli olma, temizlik hastalıkları gibi şeylere sebep olabiliyor. Sürekli olarak odanızı toplamayı takıntı haline getirmiş olabilirsiniz. Bir kaç öneri ile takıntılarından kurtul!

1) Takıntılarından Birlik ile Kurtul!

Birlik ile kurtulmak nedir hemen açıklayayım. Arkadaşların ile ailen ile zaman geçirerek takıntılarını yenmen gerekebilir. Arkadaşın olmayabilir fakat yenilerini edinmek artık çok zor değil, sosyal medya hesaplarından bile kendine zaman geçirebileceğin arkadaşlar bulabilirsin ve seni daha mutlu edecek şeylerle uğraşabilirsin.

Birlikte takıntılardan kurtulmak denildiğinde yanlış anlamaman gereken nokta; arkadaşlarını takıntına sürüklemek değil, takıntını arkadaşlarınla unutmaktır. Örneğin bir buluşmada benim şu problemlerim var diye konuşmak seni ve çevrendeki insanları zamanla üzecektir ve unutman yerine daha fazla derinlere inmene sebep olabilir. Bunun yerine eğlenceli oyunlar oynayabilir, film izleyebilir ya da neşeli muhabbetler edebilirsiniz.

2) Müzik ve Film Anlayışını Değiştirmelisin

Birisine aşık olmuş olabilirsin, ayrılık yaşamış olabilirsin ve unutamıyorsundur. Bunlar tüm insanların başına gelen şeyler aslında. Sana aşılması çok güç gelecek ve bitmez bu acı diye düşünmene sebep olacak. Hepimiz böyle düşündük açıkçası…

Fakat umduğumuz gibi olmuyor ve zaman her şey için müdahale ediyor. Gün geçtikçe daha bir unutuveriyorsun fakat böyle bir takıntı yaşıyor isen muhtemelen müzik ve film seçimlerin seni daha kötüye itecek şekildedir.

Dinlediğin müzikler daha çok acıklı ve seni daha da üzecek nitelikte ise bunu artık daha neşeli müzikler ile değiştirmeli ve hareketlenmelisin. Mutsuz hissetmen için daha fazla irdeleme. Filmleri daha çok seni mutlu edecek ve güldürebilecek cinslerden seçmelisin. Hatta komik skeçler izleyebilirsin. Gülmeye ihtiyacın var unutma… Takıntılarından kurtulmanın sebebi mutlu olmak.

Nasıl daha mutlu olabilirim dersen seni mutlu olmak için oku adlı paylaşımımıza davet ediyorum.

müzikler sizi mutlu etmeli
müzikler sizi mutlu etmeli

3) Düzen, Temizlik gibi Takıntılar İçin Uzman Destek Al

Günümüzde düzen takıntıları, temizlik takıntıları gibi takıntı haberlerini hepimiz okumuşuzdur. Ekmeği yıkayarak yiyenlerden, kalemleri tek tek yerine koyanlara kadar her şeyi bulmak mümkün. Bu tarz takıntıların zamanla geçmesi için uzman destek almanız gerekiyor.

Eğer kendinizi zamanla daha kötüye gider bir halde görürseniz, mutlaka uzman destek alarak bir bilene danışın. Genellikle zamana bırakmak çoğu şeyin ilacıdır fakat zaman ilerledikçe kötüye giden şeylerin değil!

4) Takıntılarından Kurtulamıyorsan Kesinlikle Uzmanlara Danış!

Özel psikologlar da dahil bir çok devlet hastanesinde de bu tarz takıntı ve hastalıklar üzerine bölümler bulunuyor. Birebir sizin sorunlarınızı çözmeye yönelik adımlar atıyorlar ve en etkili olan da budur. Sorunlarınız devam ediyorsa ve çaresiz hissediyorsanız mutlaka ama mutlaka hatta kesinlikle uzman destek alın ve uzmanlara danışın!

takıntılar için uzman destek
takıntılar için uzman destek

Bu yazımızda takıntılardan kurtulmak için 4 ufak adım derledik ve inceledik. Umarım faydalı olmuştur. Yorumlar kısmında belirtebilir ve destekte bulunabilirsiniz… Mutlu ve sağlıcakla kalın.